Naszą witrynę przegląda teraz 64 gości i 1 użytkownik 

LECZENIE

Wybór metody leczenia niskorosłości uzależniony jest od jej przyczyny. W tym celu może być stosowany hormon wzrostu lub IGF-1. Jednak nie zawsze przyczyną niskorosłości jest zaburzenie wydzielania hormonów. Czasami zwolnione tempo wzrastania dziecka spowodowane jest inną chorobą przewlekła, która może przebiegać mniej lub bardziej objawowo, np. celiakia. W takim wypadku przede wszystkim należy jak najszybciej rozpocząć leczenie głównej przyczyny niskorosłości. Wspomagająco, w niektórych chorobach przewlekłych, jak na przykład choroba Leśniowskiego - Crohna, może być również stosowany hormon wzrostu.

Leczenie hormonem wzrostu wymaga stosowania codziennych iniekcji - wstrzyknięć podskórnych. Hormon należy podawać do osiągnięcia wzrostu docelowego lub do ustania wzrastania, zależnie od tego, co nastąpi pierwsze. Stosowanie preparatu hormonu wzrostu celem poprawy wysokości ciała, nie powinno być zalecane dłużej niż do uzyskania wzrostu odpowiadającego wartości -0,4 SD osoby dorosłej (z uwzględnieniem płci). Osiągnięcie szybkości wzrastania poniżej 1 cm/rok w ciągu co najmniej 6 miesięcy obserwacji jest określane jako zakończenie wzrastania.

W Polsce NFZ refunduje kurację hormonem wzrostu u dzieci w czterech przypadkach:

  • somatotropinowa niedoczynność przysadki mózgowej (SNP),
  • zespół Turnera (ZT),
  • przewlekła niewydolność nerek (PNN)
  • zespół Prader – Willi (PWS)

Do niedawna nie było możliwości uzupełniania niedoborów IGF-1. Dopiero w sierpniu 2007 r. w Europie zarejestrowano preparat zawierający tzw. rekombinowany ludzki IGF-1 (rhIGF-1). Stosuje się go w zdiagnozowanych przypadkach pierwotnego niedoboru IGF-1 u dzieci powyżej 2. roku życia i żeby był skuteczny musi być podawany do końca okresu wzrostu dziecka. Leczenie tym preparatem wymaga 2 iniekcji w ciągu dnia.

Do leczenia, zarówno IGF-1, jak i hormonem wzrostu, w Polsce kwalifikuje specjalna komisja zwana Zespołem Koordynacyjnym ds. stosowania hormonu wzrostu i IGF-1. Zespół Koordynacyjny zbiera się na swoich posiedzeniach kilka razy do roku i rozpatruje wnioski o leczenie nadesłane z całego kraju. Wnioski te kierują do Zespołu Koordynacyjnego lekarze endokrynolodzy z 17 ośrodków tzw. referencyjnych uprawnionych do leczenie hormonem wzrostu. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

 

NASI PRZYJACIELE: