Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości i 1 użytkownik 

JAK MIERZYĆ

Dokładny pomiar wysokości ciała powinien być przeprowadzony przez lekarza lub pielęgniarkę w przychodni lekarskiej, wyposażonej w specjalny przymiar, tzw. stadiometr ścienny. Niestety niewiele ośrodków jest wyposażone w tego typu urządzenia. Najczęściej w przychodniach lekarskich praktykowane jest mierzenie wzrostu za pomocą wzrostomierza umocowanego do wagi lekarskiej. Jednak ten sposób pomiaru nie jest zalecany, ponieważ płaszczyzna wagi lekarskiej jest niestabilna i uniemożliwia przyjęcie przez mierzonego właściwej postawy co skutkuje dużymi błędami pomiaru.

Dlatego też, warto pokusić się o zakup najprostszego wzrostomierza domowego. Ceny tych urządzeń zaczynają się od 50 zł. Można również sporządzić domowy wzrostomierz metodą Adama Słodowego a przy zachowaniu reżimu pomiarów otrzymamy akceptowalne wyniki.

Do wykonania wzrostomierza będzie potrzebna ekierka oraz miarka stalowa, ewentualnie nowy centymetr krawiecki. Jednak ze względu na tendencje do rozciągania, wskazania centymetra krawieckiego powinny być sprawdzone przy pomocy miary stalowej. W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce w którym umieścimy wzrostomierz (na stałe!!). Można umieścić go na ścianie, lub framudze drzwi tak aby przy ścianie nie było listew lub innych elementów uniemożliwiających dosunięcie stóp do ściany. Płaszczyzna podłogi powinna być pozioma, idealnie plaska. Płaszczyzna na której zamocujemy przymiar musi być równa, bez wybrzuszeń, oraz musi tworzyć z płaszczyzną podłogi kąt prosty. Należy to sprawdzić przy pomocy ekierki. Ponadto miejsce montażu wzrostomierza powinno umożliwić osobie mierzonej zrobienie kilku kroków pomiędzy każdym z trzech pomiarów. Taśmę umieszczamy na ścianie na stałe tak aby „zero” taśmy było na poziomie podłogi. Pomiaru dokonujemy za pomocą ekierki przyłożonej jednym bokiem do powierzchni taśmy wzrostomierza, a drugim do szczytu głowy, z dokładnością do 1 milimetra.

Pomiary powinny być wykonywane o tej samej porze dnia, najlepiej w godzinach porannych, gdyż z upływem dnia wzrost człowieka delikatnie się zmienia. Podczas pomiaru zwracamy uwagę aby osoba badana stała luźno, w pozycji wyprostowanej. Stopy powinny mieć całą powierzchnią opartą na podłodze. Stopy i kolana powinny być złączone a plecy wyprostowane. Ręce swobodnie opuszczone wzdłuż tułowia. Osoba mierzona powinna patrzeć przed siebie. Pomiar wzrostu przeprowadzamy 3-krotnie. Pomiędzy poszczególnymi odczytami osoba mierzona powinna przejść kilka kroków, celem rozluźnienia. Z otrzymanych wyników należy wyliczyć średnią. W celu właściwego określenia szybkości wzrastania pomiary powinny być wykonywane w odstępach kilkumiesięcznych.

 

NASI PRZYJACIELE: